آسیب‌های پرستار به سالمند

آسیب پرستار به سالمند

وقتی با بودجه کم، سالمند خود را به خانه سالمندان می‌سپارید، آیا به این نکته توجه کرده‌اید که پرستاری ارزان از سالمند چه کیفیتی دارد. آیا از سالمند آزاری و سوءاستفاده از سالمندان اطلاع دارید. آیا وقتی با دفتر پرستاری از سالمند در منزل تماس گرفتید و قیمت پرستاری از سالمند را بسیار ارزان‌تر از شرکت‌های معتبر پرستاری اعلام کردند، تناقصی در صحبت‌هایشان احساس نمی‌کنید. پرستاران سالمندی که سابقه فعالیت در این حوزه را دارند و تجربه کافی کسب کرده‌اند غالبا با چند شرکت پرستاری معتبر کار می‌کنند و از حقوق خود آگاهی کامل دارند.

پرستاری از سالمند ارزان در تهرانپرستاری از سالمند ارزان در تهران

آیا از خود پرسیده‌اید خانه‌های نگهداری از سالمندان و دفاتری که تبلیغات پرستاری از سالمند با کم‌ترین قیمت را درج می‌کنند، چگونه فعالیت می‌نمایند؟ خانه‌های سالمندان و دفاتری که در حوزه پرستاری از سالمند در منزل فعالیت می‌کنند با بودجه کم که از شما دریافت می‌کنند چه خدماتی می‌دهند؟ آیا خدمات نگهداری از سالمند طبق استاندارد‌ تعریف شده از نهادهای ارائه مجوز می‌باشد؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله با ما همراه باشید. مطالبی که در این مقاله گردآوری کردم نتیجه سال‌ها فعالیت بنده در این فیلد کاری می‌باشد.

مراکز نگهداری از سالمندان شبانه‌روزی

در مورد مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان، این مراکز برای اینکه بتوانند بین هزینه‌های خود و درآمدی که از شما بابت نگهداری از سالمندتان می‌گیرند توازن به وجود بیاورند به روش‌های مختلفی کاهش هزینه می‌دهند. در اینجا به چند مورد از این کاهش هزینه‌ها اشاره می‌کنم. یکی از روش‌های کاهش هزینه، کم کردن تعداد پرسنل در هر شیفت می‌باشد. روش بعدی از پرسنل غیر تخصصی در کادر خود استفاده می‌کنند. همچنین از جیره و کیفیت غذای سالمندان می‌کاهند. مورد بعدی خدمات رفاهی و توانبخشی را از برنامه سالمندان قطع می‌کنند. خدمات استفاده از پزشک، روانشناس، مشاور، کاردرمان‌گر و کلا خدمات توانبخشی حذف و یا بسیار کاهش می‌یابد.

دفاتر اعزام پرستار سالمند ارزان قیمت در منزلاعزام پرستار سالمند ارزان قیمت در منزل

دفاتری که پرستار سالمند ارزان قیمت را می‌فرستند، چگونه فعالیت می‌کنند؟ متاسفانه این دفاتر مجوز لازم برای فعالیت در این حوزه را ندارند و با تبلیغات در اپلیکیشن‌های مختلف و تبلیغات محیطی اقدام به جذب نیروی کار می‌نمایند. افرادی که با آگهی استخدام این دفاتر جذب می‌شوند، مراقب‌هایی نیستند که سابقه فعالیت در این حوزه را داشته باشند. اشخاصی که در این حوزه سابقه فعالیت دارند با شرکت‌های معتبر پرستاری هماهنگ هستند و در مورد حقوق و دستمزد خود آگاهی کامل دارند.

 پس چه کسانی جذب این‌گونه دفاتر می‌شوند؟ گاهی افرادی به نیت سرقت اموال و یا سوءاستفاده از مکان سالمند به این دفاتر مراجعه می‌نمایند و نیت قبلی دارند. همچنین در مواقعی دختران یا خانم‌هایی که از منزل پدر یا همسر متواری شده‌اند و به دنبال محلی برای مخفی شدن و نیز جای خواب و خوراک هستند مراجعه می‌نمایند. یکی از دلایلی که باعث شده، افراد با نیت اولیه به این دفاتر مراجعه نمایند، موضوع سهولت در شیوه استخدام می‌باشد. در این دفاتر، مدارک هویتی، قولنامه یا سندی که مربوط به محل سکونت مراجعه کننده باشد یا سوءپیشینه و عدم اعتیاد گرفته نمی‌شود. راحتی و سهولت در امر جذب باعث شده که این افراد به راحتی به منزل شما وارد شوند.

آزار و اذیت و سوءاستفاده از سالمندان

خانه‌های سالمندان، دفاتر پرستاری و مراقبتی از بیماران و سالمندان در منزل، برای مراقبت، پرستاری و توانبخشی از سالمندان به وجود آمده است. هدف این مراکز ارائه خدمات به افرادی است که دیگر نمی‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند. ولی متاسفانه خانه‌های سالمندان غیر اصولی به محل تخلیه سالمندان تبدیل شده‌ است. اغلب، سالمندان قربانی بی‌توجهی، سوءاستفاده، کثیفی و بی‌کفایتی می‌شوند. در بعضی از موارد، به سالمندان عزیز اهانت می‌شود و مورد ضرب و شتم و حتی آزار و اذیت جنسی نیز قرار می‌گیرند. اولویت این مراکز و دفاتر سوددهی بیشتر نسبت به کیفیت مراقبت می‌باشد.

آسیب‌های سالمندانآسیب‌هایی که برای سالمندان وجود دارد

وقتی سالمند خود را به مراکز نامعتبر سپردید، پس قبول کردید که سالمندتان در شرایط غیر بهداشتی زندگی نماید و همچنین می‌پذیرید که پرسنل غیر تخصصی از آنها مراقبت و نگهداری نماید. سالمند شما، اگر والدین‌تان باشند مستحق این بی‌مهری نیستند. سالمندان روزی افراد توانایی بودند و نیاز نداشتند در امور روزمره خود از کسی کمک بگیرند. امروز که سالمند در منزل تنها و ناتوان شده‌ و نیاز به کمک دارد با حفظ کرامت انسانی و جایگاه والایی که دارند باید شرایطی فراهم نمایید تا دوران سالمندی را به بهترین شکل ممکن بگذراند. در ادامه به چند مورد از مراقبت‌های غیر اصولی می‌پردازم.

 زخم بستر

 زخم بستر زخم‌های پوستی هستند که گاهی می‌توانند تا استخوان فرو روند. آنها به طرز وحشتناکی دردناک هستند و پس از به وجود آمدن زخم، درمان آنها دشوار است. کارکنان غیر متخصص و آموزش ندیده از دلایل اصلی زخم بستر هستند. هنگامی که یک فرد مسن دچار زخم بستر می‌شود، این احتمال وجود دارد که علت آن تمیز کردن غیر اصولی و یا توجه ناکافی باشد. در صورتی‌که مراقب، آموزش ندیده و تجربه کافی بدست نیاورده باشد در مورد زخم بستر آگاهی ندارد. مراقب نمی‌داند چه زمانی تغییر پوزیشن باید انجام شود یا لباسهای سالمند از چه نوع الیافی باید باشد. در صورتی‌که قوزک پای سالمند آب آورد چه کاری باید انجام شود.

آزار جسمی و سایر خشونت‌ها

سالمندان اغلب به طور تصادفی با افراد آسیب مغزی، یا اختلال عاطفی در یک مکان قرار می‌گیرند. ساکنان سالخورده بدون دفاع در برابر این افراد متجاوز و اغلب جوان‌تر مورد تجاوز، ضرب و شتم، آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در پاره‌ای از مواقع مراقبین سالمند آنها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. در صورتی‌که سالمندی به علت سوءهاضمه مشکل تکرر ادرار یا مدفوع داشته باشد و برای مراقب تعویض پوشک با مشقت همراه باشد احتمال ضرب و شتم توسط مراقب وجود دارد. یا در مواقعی که سالمند به هر علتی بی‌فراری دارد، در صورتی‌که مراقب آموزش کافی ندیده و با نحوه نگهداری از سالمند آشنا نباشد احتمال ضرب و شتم، خوراندن داروی خواب‌آور وجود دارد که موجب آسیب روانی می‌شود و از این گونه موارد بسیار می‌باشد.

سوء تغذیه:

یکی از وحشتناک‌ترین چیزهایی که می‌توان تصور کرد، مرگ بر اثر گرسنگی است. بسیاری از سالمندان قادر به تهیه غذا نیستند و برای تهیه و خوردن غذا به کمک نیاز دارند. مراکز نگهداری از سالمندان غیر تخصصی برای به حداکثر رساندن سود خود، غالبا، سرآشپز و آشپز حرفه‌ای استخدام نمی‌کنند. گاهی اوقات کارکنان، به دلیل عدم آموزش مناسب یا عدم نظارت مسئول مرکز، وقت کافی نمی‌گذارند تا مراقب سالمند باشند، که به اندازه کافی غذا بخورد تا از سوء تغذیه جلوگیری شود. همچنین پرستار منزل که هیچ تجربه‌ای در مورد مراقبت از سالمند ندارد و با رژیم غذایی سالمندان کاملا ناآشناست. غالبا این مراقبین هر غذایی که برای خود درست می‌کنند به سالمند هم می‌دهند. عمده غذای سالمندان باید بدون نمک و روغن باشد که متاسفانه رعایت نمی‌شود.

 اذیت شدن سالمندان در زمستان و تابستان

در مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان با کم‌ترین قیمت و عدم توان سالمندان برای ابراز شکایت نیز مشکلاتی وجود دارد. جهت کاهش هزینه در زمستان با پایین نگه داشتن دمای تاسیسات و در فصل تابستان با روشن نکردن سیستم سرمایشی، سود را به حداکثر می‌رسانند. این مورد نیز می‌تواند برای افراد مسن، که به ویژه در برابر دمای شدید آسیب‌پذیر هستند، شکنجه باشد. همچنین پرستارانی که از دفاتر پرستاری بدون مجوز اعزام شده‌اند با توجه به عدم آموزش صحیح و نیز نداشتن تجربه کافی، دمای محیط را بر اساس طبیعت خود تنظیم می‌نمایند. آنها اطلاع ندارند که با این موضوع می‌توانند باعث سرماخوردگی یا گرمازدگی و تغییراتی در فشار سالمند شوند.

سود حداکثری، آموزش ضعیف و کارکنان ناکافی

برای این‌که مراکز نگهداری و همچنین دفاتر پرستاری بتوانند به سود حداکثری برسند، ناچار هستند از پرسنل ارزان قیمت استفاده نمایند. آنها این افراد را با حداقل حقوق و دستمزد استخدام می‌کنند و همچنین سوابق بیمه‌ای آنها را رد نمی‌کنند و در صورت بیمه کردن پرسنل، سابقه آنها را کم رد می‌کنند. این موضوع باعث شده پرسنل کمترین انگیزه را برای ارائه خدمات مراقبتی برای سالمندان داشته باشند. اغلب، در این مراکز پرسنل کافی برای انجام حتی ضروری‌ترین کارها وجود ندارند و کارکنانی که در دسترس هستند نیز آموزش ندیده‌اند. با توجه به حجم کار، نرخ جابجایی این کارگران بسیار بالاست.

موارد بسیاری وجود دارد که بیماران روزها در تخت خود رها می‌شوند و گاهی اوقات در کثافت خودشان می‌مانند. همین موضوع باعث انواع عفونت‌ها و زخم‌های شدید در نواحی باسن، قوزک پا، ناحیه کمر و همچنین ساعد دست می‌شود. مواردی که مطرح شد همگی پیامد ترسناکی از نارسایی کارکنان است. و در نهایت مسئولین خدمات، سود حداکثری را به مردم ترجیح می‌دهند.

فقدان مراقبت‌های پزشکی کافینداشتن مراقبت های پزشکی کافی برای سالمندان

متاسفانه با توجه به مشکلات سلامتی که در سالمندان وجود دارد و بودجه محدودی که در اختیار مراکز نگهداری است، دسترسی اندکی به مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای وجود دارد. پزشکان و پرستاران هزینه‌های سنگینی برای بیمار دارند که ارائه مراقبت‌های پزشکی مناسب را دشوار و در برخی موارد غیرممکن می‌کند. اغلب سالمندان در این مراکز نه برای درمان مناسب، بلکه برای ساکت نگه داشتن داروهای آرام‌بخش مصرف می‌کنند.

نتیجه گیری

با توجه به مشکلات و مسایل مطرح شده در تیترهای قبل پیشنهاداتی مطرح می‌شود. قبل از این‌که اقدام به سپردن سالمندتان به مراکز نگهداری شبانه‌روری کنید و یا مراقبی از دفاتر پرستاری بگیرید موارد مطرح شده در زیر را بررسی بفرمایید. در ادامه بعضی از روش‌هایی که می‌تواند در انتخاب مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان مناسب و یا دفتر پرستاری با مجوز به شما کمک کند اشاره می‌نمایم.

مراکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان

دستورالعمل و ضوابط مراکز نگهداری شبانه روزی که توسط نهادهای مجوز دهنده صادر گردیده را مطالعه نمایید.

از نحوه خدمات‌دهی مراکز شبانه‌روزی چک لیستی تهیه نمایید.

با شیوه اصولی مراکز نگهداری آشنا شده و از حق خود اطلاع پیدا کنید.

قبل از سپردن والدین‌تان، از مرکز بازدید نموده و از نحوه خدمات‌دهی، وضعیت بهداشت، پرسنل تخصصی و وضعیت رسیدگی به سالمندان مقیم آگاهی کامل به دست آورید.

پس از بررسی آیتم‌ها در بازدید، با چک لیستی که از دستورالعمل تهیه کردید مقایسه نمایید و به نتیجه برسید.

دفتر شرکت خدمات پرستاری از سالمند در منزل

در مورد دفاتر اعزام نیرو (شرکت خدمات پرستاری از سالمند در منزل)، پس از تماس با دفتر پرستاری، ابتدا در مورد مجوز پرستاری، پروانه تاسیس، آگهی روزنامه رسمی و اساسنامه سوال بفرمایید.

دفاتر موسسات خدمات نظافتی، موسسات کاریابی، فروشندگان کالای پزشکی و موسسات تامین نیروی انسانی اجازه اعزام پرستار برای نگهداری از سالمند در منزل را ندارند.

از کارشناس دفتر بخواهید مدیر یا مسئول موسسه که در اساسنامه حق امضا دارند در زمان قرارداد به منزل شما مراجعه نمایند و پس از رویت اساسنامه موسسه و مجوز فعالیت اقدام به امضا قرارداد فرمایید.

در صورت امکان به دفتر شرکت خدمات پرستاری در منزل به صورت حضوری مراجعه بفرمایید.

از کارشناس موسسه پرستاری درخواست نمایید نیروی اعزامی 48 ساعت در منزل بصورت آزمایشی حضور داشته باشد و پس از ارزیابی اقدام به عقد قرارداد نمایید.

پس از عقد قرارداد از کارشناس مسئول قرارداد خود بخواهید به صورت دوره‌ای با شما و نیروی اعزامی در تعامل بوده و از عملکرد پرستار سالمند اعزامی آگاه باشد.

پس از تماس با دفتر پرستاری حتما کلیه جزئیات کار سالمند خود را بفرمایید.

(آموزش ارتباط موثر پرستار با سالمند در منزل)

آرزوی سلامتی برای شما و سالمند گرامی‌تان

نویسنده: کارشناس ارشد مشاوره شهبازی

m-sh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *