خدمات توانبخشی به افراد معلول

خدمات توانبخشی چگونه به افراد معلول ارائه می‌شود. افرادی که به دلیل تفاوت در ظاهر، رفتار و همچنین بر اساس یک محدودیت عملکردی یا فعالیتی ناتوان هستند معلول نامیده می‌شوند و خدمات بازتوانی و توانبخشی جهت بهبود در عملکرد به ایشان ارائه می‌گردد.

 

خدمات توانبخشی؛ فرآیندی هدف‌دار جهت بازتوانی فرد معلول

تصویر کارتونی ارتباطات با افراد معلولخدمات مراقبت‌های بهداشتی که کمک می‌کند مهارت‌ها و عملکردهای زندگی روزمره را که به دلیل بیماری، آسیب دیدگی یا ناتوانی از دست رفته و یا مختل شده‌اند را حفظ کنید، بازگردانید و بهبود ببخشید.

همچنین فرایندی است هدفدار و دارای محدودیت زمانی که هدف آن توانا ساختن یک فرد دارای اختلال برای رسیدن به یک سطح ذهنی، جسمی، اجتماعی و کارکردی مناسب است که در این راه او را برای تغییر دادن زندگی‌اش به ابزارهایی مجهز می‌سازند. توانبخشی  شامل اقداماتی است که فقدان کارکرد را جبران کرده و سازگاری اجتماعی را تسهیل می‌کند.

 

خدمات توانبخشی در چه حوزه‌هایی ارائه می‌شود؟

خدمات توانبخشی به افراد کمک می کند تا به زندگی روزمره بازگردند و به روشی عادی یا تقریباً عادی زندگی کنند. این خدمات ممکن است شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار و زبان درمانی، شناخت درمانی و خدمات توانبخشی سلامت روان باشد.

 

اصول کلی نیازمندی‌های افراد ناتوان:

باید دانست که ناتوانی با بیماری متفاوت است و باید آنها را کاملا از هم متمایز کرد. ناتوانی بیماری نیست چون دائما با فرد خواهد بود، اما نیازمندی‌های فرد ناتوان در بهداشت، آموزش، اوقات فراغت، حرفه و … همان نیازهایی هستند که بقیه افراد سالم دارند.

 

توانبخشی برای افراد معلول چیست؟

توانبخشی به عنوان “مجموعه‌ای از مداخلات طراحی شده برای بهینه سازی عملکرد و کاهش ناتوانی در افراد دارای شرایط سلامت در تعامل با محیط”تصویر کمک پرستار به سالمند مونث تعریف می‌شود.

در این چرخه مددجو یا فرد ناتوان به طور همزمان خدمات توانبخشی آموزشی، حرفه ای، اجتماعی و پزشکی را دریافت می‌کند و با توانمندی از چرخه خارج می‌شود.

 

فرآیند توانبخشی

اولین گام در فرآیند توانبخشی، انجام یک مصاحبه دقیق با بیمار و سایر افراد درگیر در خانواده است.

مرحله دوم شامل ارزیابی عصب – روانشناختی جامع برای رسیدن به اطلاعات عصبی – روانشناختی فرد است.

 

خدمات بهداشتی مبتنی بر جامعه؛

خدمات مبتنی بر خانه و جامعه انواع مراقبت‌های شخص محور هستند که در خانه و جامعه ارائه می‌شوند. انواع خدمات بهداشتی و توانبخشی در این نوع خدمت قابل ارائه است.

برنامه‌های خدمات بهداشتی به نیازهای افرادی که محدودیت‌های عملکردی دارند و در فعالیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن یا حمام کردن نیاز به کمک دارند، خدمات می‌دهد.

 

انواع خدمات توانبخشی

از انواع اصلی توانبخشی درمانی می‌توان توانبخشی شغلی، فیزیکی و گفتاری را نام برد. هر کدام از مدلهای توانبخشی برای کمک به فرد جهتتصویر کتابخوانی پرستار برای بیمار سالمند ناتوان رسیدن به بهبودی کامل، هدف منحصر به فرد خود را دارد. اما همه آنها در هدف آخر خود، کمک به بیمار برای بازگشت به یک سبک زندگی سالم و فعال مشترک هستند.

 

توانبخشی سلامت و مراقبت اجتماعی؛

حمایت از خانواده‌ها می‌باشد تا به طور مستقل زندگی کنند. اغلب پس از یک بیماری یا حادثه، به آنها کمک می‌شود تا در زمینه مسکن، مالی، فعالیت‌های اجتماعی و مهارت‌های زندگی توانا گردند.

سطوح توانبخشی اجتماعی

 • دستیابی به سطح بالاتری از عملکرد اجتماعی در افراد دارای اختلالات روانی یا ناتوانی.
 • دستیابی به سطح بالاتری از عملکرد در افراد دارای نقص جسمی یا ناتوانی. 

 

روش‌های توانبخشی؛

تصویر چک پزشکی پرستار از بیماربرای ارائه خدمات توانبخشی چهار زمینه وجود دارد که عبارتند از:

 • پزشکی
 • حرفه ای
 • اجتماعی
 • آموزشی

پرستار در همه این روشهای توانبخشی می‌تواند نقش یا نقش‌های عمده‌ای ایفا کند.

 

اعضای تیم توانبخشی – پزشکی شامل:

متخصصان تیم توانبخشی – پزشکی شامل فیزیوتراپ، کاردرمان‌گر، پرستار توانبخشی، گفتار درمان‌گر، شنوایی‌سنج، روانشناس، متخصصان ارتوپدی فنی، مددکار اجتماعی کلینیکی و متخصص تغذیه می‌باشد.

 

نقش پرستار در توانبخشی:

 • پیشگیری از ناتوانیتصویر کمک پرستار به سالمند معلول
 • تشخیص به موقع ناتوانی‌ها
 • مداخله اولیه برای محدود کردن تاثیر ناتوانی آموزشی 
 • خدمات توانبخشی به افراد معلول
 • آموزش دهنده
 • مرجع
 • حمایت کننده
 • عضوی از تیم
 • تسهیل کننده
 • مشاوره
 • محقق

 

نقش پرستار در 3 سطح پیشگیری:

تصویر کمک به فرد سالمند در منزلسطح اول: نقش پرستار بیشتر جنبه آموزشی دارد.

دوم: خدمات درمانی عمدتا در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود.

سوم: نقش پرستار در این سطح شامل موارد زیر است.

 • ارزیابی و تشخیص اختلالات(تشخیص زودرس)
 • آگاه سازی و آموزش افراد دارای ناتوانی و خانواده‌ها
 • ارائه خدمات و مراقبت‌ها
 • تسهیل سازی برای تغییر نگرش‌ها
 • تسهیل سازی برای تداخل اجتماعی
 • مشاوره(تطابق روانی-اجتماعی)

 

مراقبت‌های روانی در منزل:

مراقبت‌های بهداشت روان در منزل یک مفهوم جدید است که با افزایش تعداد سالمندان مبتلا به اختلالات روانی وابسته به منزل مطرح شده است. باتصویر هدیه خانم به مادر سالمند افزایش طول عمر، بروز علائمی مثل افسردگی، دمانس و دلی‌یوم نیز افزایش می‌یابد.

در سیاست جدید سازمان بهزیستی تغییری در نحوه مراقبت از بیماران روانی پدید آمده است. بر این اساس به جای بستری کردن‌های طولانی مدت بیماران در بیمارستان‌‌، در واحدهای کوچکتر نگهداری می‌شوند . بطور کوتاه مدت به این امر می‌پردازند. رویکرد جدید این است که تنها بیماران روانی که برای خود و دیگران تهدید محسوب می‌شوند بستری گردند.

خدمات مراقبت‌های روانی در منزل

این خدمات در منزل، استراتژی فراتر از حد درمان بیماران روانی است.

مراقبت روانی در منزل برای انتقال راحت از بیمارستان به خانه و جامعه و به منظور ارتقای سطح عملکرد فرد در جامعه و کاهش بار اقتصادی و هزینه‌های ملی طراحی می‌شود.

 

خدمات توانبخشی پس از ترخیص:

تصویر توانبخشی به سالمند در منزلشامل ارائه خدمات در منزل می‌باشد، مراقبت در منزل شامل طیف وسیعی از مراقبت‌هایی است که به مددجو و خانواده‌اش در منزل ارائه می‌شود. مراقبت در منزل جزیی از حلقه مراقبت روانی در دسترس بیماران است که بر مبنای توانمندی‌های بالقوه جامعه بنا شده است. افرادی از مراقبت‌های روانی در منزل بهره می‌گیرند که نیازهای مختلف بهداشتی دارند و این نیازها به طور کلی، از مجموعه نیازهای زیستی-روانی و اجتماعی تشکیل شده است.

“توانبخشی اجتماعی با هدف بازگرداندن افراد به جامعه است.”

<<ارائه خدمات توانبخشی به افراد معلول، دارای ناتوانی جسمی و ذهنی در منزل>>

 

1 دیدگاه

 1. dr.solgi گفت:

  ممنون، خیلی عالی بیان فرمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code