مشاوره و روانشناسی

فیلد‌های مشاوره:

 • مشاوره خانواده

 • مشاوره ازدواج

 • مشاوره جنسی

 • مشاوره کودک

 • مشاوره تحصیلی

 • مشاوره شغلی

 • اختلالات اعتیاد

 • اختلال افسردگی

 • اختلالات اضطرابی

 • اختلال وسواس

مشاوره خانواده

گاهی مشکلات و دعواهای خانواده بقدری زیاد هستند که اعضای خانواده در حل آن به بن‌بست می‌خورند. و ممکن است قهرهای طولانی در آن بوجود بیاید، حتی اگر هیچ‌گونه ناسزا و دعوای فیزیکی هم نداشته باشد. به همین دلیل یک مشاور و متخصص می‌تواند کمک بزرگی به حل مسائل و مشکلات بین‌شان انجام دهد. والدین با توجه به اینکه نظم و یکپارچگی خانواده را به عهده دارند نقش مهمی در این قضیه ایفا می‌کنند، و غالبا به دنبال یک مشاوره متبحر و قابل اطمینان می‌گردند. مشاورین ما می‌توانند به شما مشاوره‌های لازم را داده و جهت ایجاد ثبات و آرامش در محیط گرم خانواده یاری برسانند.

مشاوره ازدواج

ازدواج، تصمیم بسیار مهمی در طول زندگی می‌باشد، و هر گونه شکست در آن موجب مشکلات گوناگون و افسردگی گردد. فرزندان عزیزتان می‌توانند با مشاوره قبل از ازدواج گامی بزرگ به سوی خوشبختی و آرامش بردارند. دریافت مشاوره ازدواج زوجین ضروری و لازم است. برای شروع هر مسیر تازه‌ای، لازم است که یک سری آگاهی‌های اولیه و نقشه‌ی راه را، از فردی آگاه دریافت کرده باشیم. و کمک می‌کند تا خیالمان از بابت مسائلی که در طول مسیر پیش می‌آید، راحت باشد. این مسئله برای ازدواج به عنوان مهمترین تصمیم زندگی زوجین، اهمیتی حیاتی دارد. دختر و پسر می‌توانند با شناخت درست و آگاهی از فراز و نشیب‌های مسیر، در برابر مشکلات احتمالی و تنش‌هایی که به‌وجود می‌آید، قدرتمند و با صلابت عمل کنند. این مشکلات می‌تواند قبل، حین یا بعد از ازدواج رخ دهند که بهتر است از قبل برایشان آماده باشند.

مشاوره جنسی

نیازهای جنسی زوجین، قسمتی از جنبه‌های طبیعی روانی در افراد می‌باشد که در صورت سرکوبی و یا خارج از اعتدال، می‌تواند مشکلات روحی و روانی در فرد ایجاد نماید و سبب بروز مشکلات متعددی گردد. اختلالات جنسی می‌توانند با پیش مقدمه‌های جنسی صورت گرفته یا جنبه‌های مشکلات روانی دیگری داشته باشد. به همین دلیل است که برای برطرف کردن مشکلات جنسی، باید به چشم یک بیمار، به فرد نگاه کرد. وقتی فردی رفتارهای پارا‌جنسی در او مشخص گردیده، به تعادل سازی‌‌های روحی نیاز دارد. انواع اختلالات جنسی نیاز به هیچ گونه درمان پزشکی نداشته و با درمان‌های مشاوره‌ای روانشناختی قابل کنترل هستند. امروزه علم روانشناسی در حوزه‌های وسیعی از درمان مشارکت دارد.
 

روانشناس کودک و نوجوان

برای حل مشکلات کودکان و نوجوانان می‌توان از روش‌های درمان روانشناسی از جمله:روان‌درمانی، طرحواره درمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی، نوروتراپی و دارو درمانی استفاده کرد. البته و قطعا نیاز به یک متخصص متبحر و با تجربه می‌باشد.

مشاوره و برنامه‌ریزی درسی

مطالعه زیاد و داشتن هوش و استعداد، دلیل قطعی برای موفقیت کودک نمی‌باشد. و زمانی رخ می‌دهد که هوش و تلاش با هم همراه شود. برای موفقیت و پیشرفت تحصیلی کودک، باید برنامه‌ریزی صحیح و اساسی مطالعه را در یک چارت مشخص تدوین و نظارت گردد. در صورت برنامه‌ریزی صحیح، تمرکز کودک بر روی مواردی ارزشمند قرار می‌گیرد و به جای درس خواندن بدون هدف و غیر اصولی، روی مواردی تمرکز می‌کند که به درک مفهومی درس و شیوه صحیح یادگیری مباحث درسی پیش رود. با مشاوره و برنامه‌ریزی تحصیلی، به جای هدر رفت زمان و وقت طلایی کودک‌تان می‌توانید، از آن به نحوی استفاده نمایید که کودک بتواند تسلط کافی بر تمام دروس درسی را داشته باشد. موسسه خدمات مراقبت و نگهداری تخصصی نیکو حامیان همیشه با شماست.

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی، یک فرصت برای افرادی می‌باشد که دوست دارند، در شغل و حرفه خود تغییر ایجاد نمایند، و یا با کسب مهارت‌های لازم حرفه خود را به صورت تخصصی ارتقا دهند. افرادی که در این فیلد قرار می‌گیرند شامل:
 • دانشجویان و محصلین جویای کار.
 • فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه‌ها.
 • افرادی که می خواهند یک شغل جدید را آغاز کنند.
 • افرادی که قصد اشتغال‌زایی دارند.
 • افراد مشغول به کاری که از وضعیت شغلی شان راضی نیستند و به دنبال ارتقا آن هستند.

مشاوره شغلی به همه این افراد کمک می‌کند تا بتوانند مسیر زیباتری را برای ادامه زندگی‌شان بچینند.

   

اختلالات اعتیادی

عدم مصرف مواد مخدر تنها قسمتی از ترک اعتیاد می‌باشد. گام بعدی ترک اعتیاد نیاز به آماده سازی برای ترک روانی در فرد وجود دارد. اعتیاد روانی بسیار سخت‌تر از اعتیاد جسمانی می‌باشد. نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی دارد تا تمام وابستگی‌های فرد معتاد به مواد مخدر کاملا رفع گردد. بسیاری از افراد معتاد، پس از سم زدایی و برطرف شدن مشکلات جسمانی ناشی از اعتیاد، دوباره به سمت مواد مخدر برمی‌گردند. برای ترک کامل مواد مخدر و عدم بازگشت به آن ضروری می‌باشد که تمام عادات مصرفی که فرد معتاد داشته کنار گذاشته شود، و این مهم نیاز دارد که فرد در جلسات تخصصی مشاوره فردی و گروهی شرکت نماید و همچنین در صورت لزوم روان‌درمانی گردد.

مشاوره برای خانواده فرد معتاد نیز بسیار مهم و ضروری است.

جلسات تخصصی مشاوره شامل:

 • جلسات مشاوره برای ایجاد اراده ترک
 • جلسات مشاوره قبل از آغاز مراحل ترک
 • جلسات مشاوره برای خانواده معتادین
 • جلسات مشاوره در حین ترک
 • جلسات مشاوره بعد از ترک و رفع مشکلات ثانویه‌ی بعد از ترک نظیر اختلالات خواب.
 

اختلال افسردگی

اختلال افسردگی یک بیماری روانی است که با احساس ناراحتی، انزوا، کاهش انرژی و علاقه، افکار منفی و احساس بی‌ارزشی همراه است. افراد مبتلا به اختلال افسردگی ممکن است دشواری‌هایی در انجام وظایف روزمره، برقراری روابط اجتماعی و حتی بهره‌وری کاری داشته باشند. این اختلال می‌تواند تأثیر منفی بسیار زیادی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد. درمان‌های مختلفی برای مدیریت و درمان اختلال افسردگی وجود دارد، از جمله مشاوره روان‌شناختی، داروها و در برخی موارد درمان‌های جایگزین مانند تمرینات ذهنی و ورزش.

نشانه‌ها و علائم افسردگی

1. احساس ناراحتی، افسردگی یا خستگی زاییده 2. کاهش انرژی و علاقه به انجام فعالیت‌های روزمره 3. افکار منفی، خودکشی و بی‌ارزشی 4. دشواری در تمرکز و توجه 5. اختلال در خواب و اشتها 6. احساس بی‌نیازی از دیگران یا انزوا 7. دستاورد کیفی کمتر در وظایف کاری و تحصیلی 8. افزایش ترشحات خودکشی 9. اضطراب، عصبانیت یا ترس بیشتر 10. افزایش تعداد مراجعات پزشکی بدلیل علایم جسمی متعدد در صورت تجربه چنین نشانه‌هایی به مدت طولانی و تأثیر آن بر زندگی روزمره‌تان، پیشنهاد می‌شود که با پزشک یا متخصص روان‌شناس مرکز مشاوره نیکو حامیان مشورت کنید تا منبع افسردگی شما تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.
 

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی یک گروه از اختلالات روانی هستند که با احساسات نگرانی، نگرانی یا ترس شدید همراه هستند. افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است احساسات نگرانی و ترس معمولی را به میزان بسیار بیشتر و طولانی‌تر از دیگران تجربه کنند، به طوری که تأثیر منفی زیادی بر زندگی روزمره و کیفیت زندگی خود داشته باشند. انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد. در ادامه به برخی از علائم و نشانه‌های عمومی این اختلالات اشاره می‌کنیم. 1. احساسات نگرانی، ترس یا ناراحتی مداوم 2. بی‌قراری، اضطراب شدید و بی‌خوابی 3. دشواری در تنظیم احساسات 4. بررسی ناخودآگاه تصمیمات، نشخوار ذهنی 5. خودکشی فکری یا ترس‌های موقت 6. ناراحتی مزاحم و یا عصبانیت زیاد 7. نمایش علائم جسمی مانند درد معده، سردرد یا تنگی نفس اگر هر یک از این نشانه‌ها را با شدت و یا برای مدت زمان طولانی تجربه می‌کنید، حتما با مشاورین روان‌شناس موسسه نیکو حامیان تماس حاصل فرمایید.

درمان‌های اضطراب غالبا شامل روان‌شناسی، درمان‌های دارویی و تغییر در سبک زندگی می‌باشد.

 

اختلال وسواسی-جبری(Obsessive-compulsive disorder)

اختلال وسواسی-جبری یک نوع اختلال اضطرابی است که با القای ترس، نگرانی و ترس‌های مشترک مشخص می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است افکار و نگرانی‌های تکراری و مداوم، به عقیده‌های نادرست و بی‌پایه برسند که موجب افزایش استرس و خانه‌قراری شدید می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است عملیات اهمیت‌زیادی را به تکرار بکنند تا کاهش این اضطراب و ترس را تجربه کنند. نشانه‌های عمومی اختلال وسواسی-جبری: 1. تکرار افکار، تصویرها یا باورهای مضر 2. تقریباً غیرقابل کنترل بودن این افکار و اقدامات 3. انجام عملیات وسواسی به منظور آرامش خود 4. افزایش استرس، اضطراب و ناراحتی به دلیل عملیات وسواسی 5. دائما در حال ترس از وقوع وقایع بد درمان اختلال وسواسی-جبری معمولاً شامل درمان‌های روان‌شناختی مانند ترکیبی از محرک‌های کنترل‌شده، درمان مراقبتی و درمان‌های دارویی می‌باشد. مشاوره با متخصصین روان‌شناس یا روانپزشک موسسه نیکو حامیان برای تشخیص صحیح و تعیین رویه‌های درمانی مناسب بسیار مفید است.

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی 

مرتضی شهبازی MA