کشف درمان بیماری آلزایمر؛ Leqembi

کشف درمان بیماری آلزایمر؛ Leqembi

کشف داروی جدید آلزایمر لیکومبی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده داروی بیماری آلزایمر Leqembi را به طور قطعی تایید کرد. رابرت واسار، مدیر مرکز مسولام نورولوژی شناختی و بیماری آلزایمر در شیکاگو ایالات متحده، عنوان نمود کشف داروی جدید برای درمان بیماری آلزایمر پیشرفتی بزرگ می‌باشد. این دارو اولین داروی اصلاح کننده بیماری آلزایمر به حساب می‌آید.

تاثیر داروی Leqembi

تاثیر داروی Leqembi

تاثیر داروی جدید آلزایمر

داروی Leqembi تجمع پلاک‌های آمیلوئیدی در مغز بیمار مبتلا به آلزایمر را هدف می‌گیرد. پلاک‌های آمیلوئیدی نشانه بیماری آلزایمر می‌باشد و ممکن است با حافظه و تفکر تداخل کند. آزمایش‌های بالینی انجام گردیده مشخص کرده که Leqembi پلاک‌های آمیلوئیدی را از مغز بیمار جدا کرده و باعث می‌شود پیشرفت بیماری کند گردد.

درمان بیماری آلزایمر

داروی Leqembi دومین دسته از داروهای تایید گردیده برای بیماری آلزایمر می‌باشد که، پاتوفیزیولوژی بنیادی این بیماری را هدف قرار می‌دهد. کشف این داروها یک پیشرفت مهم در درمان بیماری آلزایمر و مبارزه مداوم برای درمان موثر بیماری آلزایمر است.

درمان بیماری آلزایمر

مدیر دفتر علوم اعصاب در مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی سازمان غذا و داروی آمریکا، اعلام کرد: بیماری آلزایمر زندگی افرادی را که از آن رنج می‌برند را ناتوان می‌کند و اثرات مخربی بر سالمند و عزیزانشان دارد. این شیوه جدیدترین متد درمانی می‌باشد که به جای اینکه علائم بیماری را درمان کند، روند بیماری زمینه‌ای آلزایمر را هدف و تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تاثیر آلزایمر بر حافظه

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی غیرقابل برگشت و پیش‌رونده است. این بیماری بر بیش از 6.5 میلیون آمریکایی تاثیر گذار بوده و به آرامی حافظه و مهارت‌های تفکر و در نهایت توانایی انجام کارهای ساده را از بین می‌برد. با توجه به این که علت این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است لذا با تغییراتی در مغز فرد بیمار علایم مشخص می‌شود. از جمله پلاک‌های بتا آمیلوئید و نوروفیبریلاری یا تاو، که منجر به از دست رفتن نورون‌های عصبی و اتصالات سیناپسی آنها می‌شود.

تاثیر آلزایمر بر حافظه

تاثیر گذاری این تغییرات بر توانایی فرد برای به خاطر سپردن و تفکر می‌باشد.

تحقیق آزمایشی داروی Leqembi

محققان، داروی Leqembi را در یک تحقیق آزمایشی کنترل گردیده با دارونما و گروه موازی دوز‌یاب، بر روی تعداد 856 نفر بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر ارزیابی کردند. درمان در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف یا مرحله زوال عقل خفیف تایید گردید و پاتولوژی بتا آمیلوئید آغاز شد.

بیمارانی که درمان را دریافت کرده بودند، کاهش قابل توجه‌ی در پلاک آمیلوئید بتا وابسته به دوز و زمان داشتند. همچنین بیمارانی که دوز تایید شده lecanemab، 10 میلی گرم هر دو هفته یک‌بار دریافت می‌کردند، کاهش آماری معنی داری در پلاک آمیلوئید مغز از ابتدا تا هفته 79 در مقایسه با سایر بیماران داشتند. در گروه دارونما، هیچ کاهشی در پلاک آمیلوئید بتا مشاهده نگردید.

نتیجه آزمایش داروی Leqembi

نتیجه آزمایش داروی Leqembi

نتایج حاصل از آزمایش داروی Leqembi تأیید می‌کند که، بر اساس کاهش پلاک بتا آمیلوئید، نشانگر بیماری آلزایمر می‌باشد. پلاک بتا آمیلوئید با استفاده از تصویربرداری توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) برای تخمین سطوح مغز پلاک بتا در ترکیبی از نواحی مغزی که انتظار می‌رود به طور گسترده تحت تأثیر آسیب شناسی بیماری آلزایمر قرار گیرند در مقایسه با ناحیه مغزی که انتظار می‌رود از چنین آسیب‌شناسی در امان باشد، تعیین گردید.

خطرات تصویربرداری با آمیلوئید(ARIA)

اطلاعات تجویز برای Leqembi شامل هشداری برای ناهنجاری‌های تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید (ARIA) می‌باشد که مشخص است در مورد آنتی بادی‌های این کلاس رخ می‌دهد. ARIA معمولاً علائمی ندارد، اگرچه رویدادهای جدی و تهدید کننده زندگی به ندرت ممکن است رخ دهد. (ARIA) معمولاً به صورت تورم موقت در نواحی مغز ظاهر می‌گردد که با گذشت زمان برطرف می‌شود. همچنین ممکن است با لکه‌های کوچک خونریزی در داخل یا روی سطح مغز همراه باشد. اگرچه برخی از افراد ممکن است علائمی مانند سردرد، گیجی، سرگیجه و مشکل بینایی داشته باشند.

خطرات تصویربرداری با آمیلوئید(ARIA)

هشدار دیگر برای Leqembi در مورد خطر واکنش‌های مربوط به انفوزیون، با علائمی مانند علائم آنفولانزا، حالت تهوع، استفراغ و تغییرات فشار خون است. شایع‌ترین عوارض جانبی لکمبی واکنش‌های مربوط به انفوزیون، سردرد و ARIA می‌باشد.

اثر بخشی داروی Leqembi بر چه بیمارانی است؟

اثر بخشی داروی Leqembi

همانطور که در اطلاعات تجویز مشخص گردیده، داروی Leqembi برای درمان بیماری آلزایمر نمایش داده است. برچسب‌ها بیان می‌کنند که درمان با Leqembi باید در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف یا افرادی که در مرحله زوال عقل خفیف هستند انجام شود.

 

همچنین بیان می‌کند که هیچ داده ایمنی یا اثربخشی در مورد شروع درمان در مراحل اولیه یا بعدی بیماری نسبت به آنچه مورد مطالعه قرار گرفته است وجود ندارد.

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر باعث می‌شود سلول‌های مغزی از کار بیفتند، ارتباط خود را با سایر سلول‌های مغزی از دست بدهند و در طی سال‌ها از بین بروند. دلیل این اتفاق ناشناخته است. در مراحل پیشرفته، فردی که با بیماری آلزایمر زندگی می‌کند، زوال عقل را تجربه می‌نماید. کاهش عملکرد مغز بیمار به اندازه‌ای شدید است که در زندگی روزمره اختلال ایجاد نماید.

نشانه‌های بیماری آلزایمر

 

  • از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می‌کند.
  • چالش در برنامه‌ریزی یا حل مشکلات
  • مشکل در انجام وظایف
  • سردرگمی با زمان یا مکان
  • مشکل در درک تصاویر بصری و فضاها
  • مشکل در صحبت کردن یا نوشتن
  • قرار دادن اشیا در جایی و ناتوانی در پیدا کردن آن‌ها
  • کاهش یا قضاوت ضعیف
  • کناره‌گیری از کار یا فعالیت‌های اجتماعی
  • تغییرات در خلق و خو یا شخصیت

بیماری آلزایمر چیست؟

زمانی عقل رو به زوال می‌رود که؛ توانایی ذهنی به هوش سیال وابسته‌تر باشد. هر چه توانایی‌های ذهنی سالمندان به هوش متبلور وابسته باشند، کارکرد ذهن طولانی‌تر می‌شود. برای مطالعه تکمیلی بر روی لینک کلیک کنید.

نویسنده: کارشناس ارشد روانشناس و مشاوره

  مرتضی شهبازی MA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *