تغییرات روانی-عاطفی در سالمندان

تغییرات روانی_عاطفی در سالمندان، از مشکلات پیری و سالمندی می‌باشد. دمانس یا آلزایمر از عوارض دوران پیری است. این اختلال نتیجه ناهنجاری‌ها و آسیب‌های مغزی است و اساس ارگانیکی دارند.

دمانس؛ زوال عقل در دوران پیری

یکی از تغییرات روانی-عاطفی در سالمندان زوال شدید عقل می‌باشد که اضمحلال پیش‌رونده بافت مغز است. در نتیجه آن قضاوت ضعیف و جهت یابی غلط شکل می‌گیرد. دمانس پیش پیری قبل از 65 سالگی و دمانس پیری بعد از 65 سالگی رخ می‌دهد.

عوارض دمانس:

 • تکانه‌های منحرفانه در اثر اختلال در قوه تشخیص و قضاوت شکل می‌گیرد.
 • حملات تند ناشی از عصبانیت در نتیجه تحریک شدن بیمار بوجود می‌آید.
 • رفتارهای خشونت آمیز از اضطراب، بدبینی و عدم اطمینان به دیگران که در نتیجه اشتباه در قضاوت نادرست است شکل می‌گیرد.
 • توانایی بیمار در ارزیابی و رفع نیازهای اجتماعی دچار اختلال می‌شود.

 

آلزایمر؛ تغییرات ذهنی که موجب ضعف حافظه می‌شود

تصویر کارتونی دمانس

دومین عامل تغییرات روانی-عاطفی در سالمندان که بیماری تباه کننده دوران پیری می‌باشد که به موجب آن، کارکرد ذهنی رو به وخامت می‌گذارد آلزایمر است. نشانه‌های آن فقدان ابتکار عمل، ضعف حافظه، فراموشی و اختلالهای فضایی است. پس از ضعف در نیروی عضلانی و عدم کارکردهای اساسی موجب مرگ می‌شود.

 

عوامل آلزایمر

آلزایمر از یک عامل ایجاد نمی‌شود، ترکیبی از عوامل مختلف باعث بروز بیماری شده و تغییرات روانی-عاطفی را در سالمندان بوجود می‌آورد. این بیماری به تدریج آغاز شده و پس از سه مرحله شکل می‌گیرد:

 • فراموشی‌های سبک
 • از بین رفتن حافظه
 • دگردیسی شخصیت و آشفتگی ذهنی همراه با توهمات و هزینه‌های تعقیب و آزار

 

عوارض آلزایمر

با گذشت زمان، دستگاه عصبی سالمندان آلزایمری رو به وخامت بیشتری می‌گذارد. در بسیاری از سالمندان، خواب به شدت آشفته می‌شود، تغییرات روانی-عاطفی شکل می‌گیرد، سرگردانی روی می‌دهد و رعایت بهداشت و نظافت مشکل آفرین می‌گردد. آنها ممکن است نتوانند ادرار و مدفوع خود را نگه دارند.

رفتارهای کنترل نشده در سالمندان؛

از دیگر اختلال‌های روانی عاطفی سالمندان در علم روان‌شناسی، رفتارهای غیر قابل کنترل دیگر مثل جیغ کشیدن، پرخاشگری و خودداری از خوردن یا نوشیدن می‌توانند آشکار شوند.

افت و اختلال حافظه در سالمندان

تصویر فرد سالمند مبتلا به دمانس

افرادی که در طول زندگی با تمرین‌های کمتری سروکار داشتند بیشتر دچار افت و اختلال در حافظه می‌شوند. همچنین حافظه کوتاه مدت بیشتر از حافظه بلند مدت در معرض خطر می‌باشد. افت حافظه تحت تاثیر سن می‌باشد.

مشکلات افت و اختلال حافظه در سالمندان به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که عموما شامل روند طبیعی پیری ، مشکلات دارویی، مشکلات جسمی و مشکلات عاطفی روانی می‌باشد.

راه حل‌های تقویت حافظه

خواندن کتاب، حل تمرین، تغذیه مناسب، عدم استفاده از دخانیات و مواد مخدر می‌تواند

در عدم افت و اختلال حافظه در دوران سالمندی موثر باشد. و از تغییرات عاطفی-روانی

در سالمندان جلوگیری می‌کند.

 

مشکلات فرد آلزایمری در خانواده

مشکلات اجتماعی سالمندان مبتلا به آلزایمر در خانواده می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییر در نقش اجتماعی، کاهش استقلال و خودکارآمدی، به همراه داشتن نیازهای فیزیکی و روانی بیشتر و افزایش بار مراقبتی برای اعضای خانواده منجر شود.

افاراد آلزایمری ممکن است با افزایش احساس ترس، اضطراب و افسردگی مواجه شوند، که می‌تواند به انزوا و اختلالات در روابط اجتماعی آن‌ها منجر گردد. همچنین، نیاز به مراقبت‌های پرستاری و درمانی مداوم می‌تواند به مشکلات مالی خانواده بیانجامد. این مشکلات می‌توانند بر روی کیفیت زندگی و رضایت اجتماعی آن‌ها نیز تأثیر گذار باشند و نیازمند حمایت، آموزش و خدمات حمایتی از سوی خانواده و جامعه باشند تا برای این افراد یک زندگی اجتماعی سالم و معنادار فراهم گردد.

ارتباط با مشاورین مرکز

اگر نیاز به آموزش و مشاوره برای سلامت روان سالمند خود دارید می‌توانید با مشاوران “شرکت پرستاری نیکو حامیان همراه تهران” تماس حاصل بفرمایید.

مشاوران و روانشناسان این شرکت همگی از اساتید برجسته دانشگاه می‌باشند.

2 دیدگاه ها

 1. site1096 گفت:

  بسیار عالی

 2. رضا گفت:

  من از این شرکت بابت خدمات خوبی که به مل دادند راضی هستم خدا خیرتان بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *