رفتار‌های کودک خود را بشناسید

رفتار شناسی کودکان

ابتدای دوران کودکی، دوران رشد و دگرگونی سریع است، تجربه‌های مختلفی باید کسب نمود. تجربه‌هایی چون تربیت برای اجابت مزاج، نخستین جدایی‌ها، تولد کودک دیگر، رفتن به مهد کودک و تجربه های گوناگون دیگر. هنوز آرامش برقرار نشده که ناگزیر هستید با مسئله تازه‌ای روبرو شوید. کودک و والدین ناچار هستند خود را سریعا با شرایط جدید سازگار نمایند.

تصویر یک دختر خردسال (کودک)چگونه تشخیص بدهم که کودکم ناراحت است؟

کودکان غالبا احساساتشان را به نحوی بیان می‌کنند که بزرگسالان سردرگم می‌شوند. وقتی ناراحتند ممکن است خودشان را تکان بدهند، کسی را که می‌خواهد تسلی شان دهد در آغوش بکشند، یا در گوشه‌ای کز کنند و یا ممکن است که کج خلق یا نق نقو شوند و مدام بهانه بگیرند. غالباً به دشواری می‌توان فهمید که آیا کودک ناراحت است یا آن که فقط نقش بازی می‌کند.

جلب توجه در کودک چگونه است؟

جلب توجه ممکن است معلول ناراحتی و یا معلول نداشتن محدودیت در کودک باشد. کودک می‌داند که با جلب توجه می‌تواند شما را به کاری که می‌خواهد وادار کند. باید بفهمید آیا وجود مسئله‌ای مثل توجه بچه جدید، حسادت به خواهر یا برادر، تشنج در رابطه پدر و مادر باعث بروز افسردگی او شده است. همچنین لازم است دقت کنید که آیا “در روشِ آن طور که می‌خواهید” پیگیر هستید.

وابستگی کودک به والدین و بهانه گیریوابستگی کودک به والدین

رفتارهایی که شما فکر می‌کنید به علت نگرانی و اضطراب است، شاید بخشی از رشد بهنجار باشد. رفتارهایی از قبیل غذا نخوردن به اندازه کافی در ۱۸ ماهگی، وابستگی به والدین در یک سالگی، کابوس و یا گاهی تکان خوردن کودک در جایش،احتمالا رشد بهنجار کودک می‌باشد. بقیه رفتارها، مثل نق زدن و نالیدن موجب می‌شود که فکر کنید که کودکتان ناراحت است و به توجه بیشتری از جانب شما نیاز دارد. ممکن است بکوشید که وقت بیشتری صرف کنید اما بعد متوجه شوید که وزن چندان فرقی نکرده است.

نه گفتن به کودکنه گفتن به کودک

در فرایند رشد، کودک همواره می‌خواهد با شما بازی کند و وقت بگذراند، همچنین خواسته‌های مختلفی داشته باشد، اما شما نمی‌خواهید با گفتن نه کودک را ناراحت کنید. به مرور از تقاضاهای کودک خسته می‌شوید. وقتی هیچ حد و مرزی برای توجه شما وجود ندارد، حتما  کودکتان ناراحت می‌شود و احساس عدم امنیت می‌کند، در صورتی‌که اگر بداند که شما زیر بار نیازهای او خرد نمی‌شوید خوشحال‌تر خواهد شد و احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

نیازهای بچه نوزادنوزاد در حال استراحت (نیازهای نوزاد)

هر چه قدر هم که خسته و کوفته باشید باید نیازهای یک بچه ‌نوزاد را مقدم بر نیازهای خود قرار دهید. پس از مدت کوتاهی باید کم‌کم حد و مرزی برای آنچه انجام می‌دهید تعیین کنید، در غیر این صورت کودک هرگز قادر نخواهد بود که مستقل باشد.

 چه جملاتی باعث تنش در کودک می‌شود؟

ممکن است کودک بتواند به شما بگوید که از چه چیزی ناراحت است. اگرچه باید مواظب باشید که حرف توی دهان بچه نگذارید اما همین که صحبت درباره موجود تمام شد بهترین کار آن است که دیگر ادامه ندهید. این احتمال وجود دارد که اگر پاسخ اشتباهی به کودک بدهید باعث افزایش تنش در او شوید.

 چگونه به کودک کمک کنیم تا با افسردگی مبارزه کند؟

شما پدر و مادرها دلتان می‌خواهد که کودکتان از فشار عصبی و ناراحتی در امان باشد.  هیچ چیز ناراحت کننده‌تر از این نیست که بدانید فرزندتان باید با مشکلی مثل بستری شدن در بیمارستان روبه‌رو شود. حتی فکر رفتن به مهد کودک نیز ممکن است میل به حمایت را در والدین بیدار کند .

آیا کودک دچار افسردگی می‌شود؟آیا کودک دچار افسردگی می‌شود؟

حتی کودکان هم ممکن است دچار افسردگی شوند و در نظر نگرفتن آن اشتباه می‌باشد. والدین قادر نیستند کودک را از تمام سختی‌ها و مشکلات محافظت نمایند اما می‌توانند راهکار مناسب ارائه دهند. آشنا کردن تدریجی کودک با تجربه‌ها و اندیشه‌های تازه و توضیح آنها به گونه‌ای که کودک بتواند بفهمد و پیگیری در این روش از جمله راه‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آنها کودک را یاری کنید تا احساس کند که در جهان امنی زندگی می‌کند و می‌داند که باید انتظار چه‌ چیزی را داشته باشد .

ترس‌های کودک

همچنان که کودک مراحل مختلف رشد را پشت سر می‌گذارد، ترس‌های خاص مثل ترس از تاریکی، ترس از هیولاها و ارواح و همچنین ترس از صدا‌های بلند صداهای بلند در سنین مختلف بروز می‌کند. ترس‌های خاص دیگر از مانند: ترس از سگ، ممکن است به تجربه‌ای ترس‌آور مربوط باشد. بعضی از کودکان به طور کلی، به دلیل مشکلات شخصیتی نگران هستند. ممکن است کودک، با بروز ترس‌ها و نگرانی‌های بی‌شمار، وابستگی به والدین و عادت‌های عصبی دیگری را بروز دهد. یک بچه ۴ ساله ممکن است با آغوش باز از رفتن به مهدکودک سوال کند و دیگری ممکن است شدیدا پریشان و نگران شود.

 علائم تنش مانند ترس و نگرانی در کودکعلائم تنش، ترس و نگرانی در یک کودک

علائم تنش، چون ترس و نگرانی جزء طبیعی زندگی کودکان است، در مورد بزرگسالان هم چنین است. اگر شما در برابر این تنش‌ها خونسرد باشید به کودک‌تان کمک کرده‌اید تا احساس کند که هر وقت هم پریشان باشد شما تعادل‌تان را حفظ خواهید کرد. همچنین کودک احساس می‌کند شما همیشه آنجا حضور خواهید داشت تا پشتیبانش باشید.

 

 

 

 

در مقالات بعدی به رفتارهای بهنجار و نابهنجار کودک می‌پردازیم. با ما همراه باشید، با کامنت‌ها و نظرات خود در ارائه هر چه بهتر مقالات به ما یاری رسانید.

نویسنده: کارشناس ارشد مشاوره

شهبازی

1 دیدگاه

  1. رها حسنی گفت:

    بسیار عالی
    آنقدر شیوا و زیبا در مورد مشکلات کودکان مطالب جمع آوری شده که جای هیچ سوال و انتقادی نزاشتید👌
    براتون آرزو دارم بالاترین ها ببینمتون چون لایق بهترین درجات هستید🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *