پرستاری از سالمند در منزل

پرستاری از سالمند در منزل

امروزه پرستاری از سالمند در منزل به یک چالش جدی در بین خانواده‌ها تبدیل شده است. خانواده‌ها برای استخدام پرستار سالمند در منزل شهر تهران و همچنین شهرهای دیگر با این چالش روبرو هستند.

سالمندان اغلب تمایل دارند که در جمع خانواده و بستگان فرزندان و نوه‌های خویش باشند، در صورت فراهم شدن این امکان آن‌ها احساس شادمانی خشنودی و رضایت بیشتری از زندگی خواهند داشت. در جامعه سنتی به دلیل وجود خانواده گسترده حضور سالمندان در کنار فرزندان و بستگان امکان پذیر بود.

متاسفانه به دلیل پیشرفت جوامع، خانواده گسترده به خانواده هسته‌ای تبدیل شد. در فرآیند تبدیل خانواده گسترده به هسته ای، این امکان برای خانواده‌ها فراهم نیست که در کنار والدین سالمند خود زندگی کنند و اینجا همان نقطه‌ای است که ما با پدیده سالمندی مواجه شدیم.

محل زندگی دوران سالمندیمحل زندگی در دوران سالمندی

خانه پناهگاهی برای سالمندان می‌باشد. سالمندان در خانه خود در عین فقر و نداری، مشکلات معیشتی و یا مشکلات مراقبتی، احساس امنیت، اطمینان و آرامش خاطر دارند. دور شدن سالمند از محیط خانه و خانواده، تعلقات خاطر و خاطراتی که یک عمر در محیط خانه داشته‌اند، محروم کردن سالمند از هم‌نشینی و هم صحبتی با فرزندان و نوه‌ها همگی باعث آسیب روانی به سالمند می‌شود.

نظریه یونسکو در مورد محل زندگی سالمندان

یونسکو هم عقیده دارد که بهتر است، افراد سالمند در خانواده خود زندگی کنند و از سپردن آنها به خانه سالمندان خودداری شود. این تفکر در حقیقت نوعی عدول از روش‌های دنیای صنعت و بازگشت و اندیشه اسلامی می‌باشد. خوشبختی انسان‌ها از زمانی شروع می‌شود که اساس چنین طرز تفکری فرو ریزد. بر این اساس اصل بر نگهداری از سالمندان در خانواده می‌باشد.

خانه سالمندان راه‌حل نهایی

خانه سالمندان راه‌حل نهایی

گاهی به دلیل ناچاری و در موارد اضطراری شرایطی به وجود می‌آید که امکان نگهداری از سالمند در منزل وجود ندارد. اقامت سالمند در خانه سالمندان به عنوان راه‌حل نهایی پیشنهاد می‌گردد.

در این شرایط فرزندان نباید والدین خود را کاملاً رها کنند و به محض این که شرایط لازم برای برگشت سالمند مهیا شد، او را به خانه برگرداند. فرزندان می‌توانند با گرفتن پرستار سالمند در منزل این مشکل را برطرف نموده و خانه را محل امنی برای سالمند به وجود آورند.

محیط خانه برای سالمندانمحیط خانه برای سالمندان

خانواده بهترین مکان برای گذراندن زندگی افراد سالخورده می‌باشد. باید سعی نمود شرایطی مهیا کرد که سالمند بتواند دوران سالمندی خوب و خوشی داشته باشد. سالمندان باید دوران پیری را در کانون گرم خانواده، بستگان و نزدیکان بگذراند.

گرفتن پرستار سالمند در منزل، این امکان را به فرزندان می‌دهد که بتوانند، سالمندان خود را در منزل، تحت نظارت خودشان و با معیارهایی که دارند نگهداری نمایند. در این شرایط سالمند در محیط امن و پر از خاطرات خود روزگار سالمندی را می‌گذراند و از سلامت روانی خوبی برخوردار می‌شود.

 پرستاری از سالمند در منزلپرستاری از سالمند در منزل

همان گونه که گفته شد، سالمندانی که در محیط خانه و خانواده خود دوران سالمندی را سپری می‌کنند از سلامت روان بهتری برخوردار هستند و از زندگی خود لذت می‌برند. در جوامع صنعتی فرزندان به کار و زندگی خود مشغول هستند و کمتر فرصت دارند تا از والدین خود مراقبت نمایند.

شرایط دشواری که فرزندان در محیط کار و خانه خود دارند، هرچند تمایل به نگهداری و مراقبت از سالمند را داشته باشند، این امکان برای آنها میسر نیست.  در سن سالمندی و کهولت سن، انواع بیماری‌ها و ناتوانی‌ها به سراغ سالمندان می‌آید و توان مدیریت خانه و زندگی را از سالمندان سلب می‌نماید. در این شرایط  باید از فردی خارج از نظام خانواده کمک گرفته شود. افرادی که سابقه و تخصص مراقبت از سالمند در منزل را داشته باشند.

شرکت پرستاری نیکو حامیان ایرانیانشرکت پرستاری نیکو حامیان ایرانیان

شرکت پرستاری نیکو حامیان ایرانیان از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در زمینه استخدام پرستار، پرستاری از سالمند، بیمار، کودک و افراد ناتوان جسمی و معلول ذهنی در منزل آغاز نمود. مرکز خدمات پرستاری نیکو حامیان از سال ۱۳۹۱ با سازمان بهزیستی شهر تهران در زمینه مراقبت و نگهداری از کودکان در شیرخوارگاه‌ها و افراد ناتوان جسمی و معلول ذهنی در مراکز توانبخشی قرارداد همکاری منعقد نمود.

در طی ۱۱ سال تجربه‌ای که کادر مدیریتی و کارشناسان پرستاری کسب نمودند؛ آماده ارائه بهترین خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از سالمند گرامی‌تان در منزل می‌باشند.

استخدام پرستار در شرکت پرستاری

افرادی که تحت عنوان پرستار سالمند جهت مراقبت از سالمندان گرامی اعزام می‌گردند. پرستاران شرکت همگی آموزش دیده و با تجربه می‌باشند، همچنین ضمانت‌های لازم از ایشان اخذ می‌گردد. در رابطه با سلامت روان پرستاران نیز، توسط کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مورد ارزیابی قرار گرفته و سلامت روانی ایشان توسط شرکت تضمین می‌گردد.

همچنین به پرستاران، راهکارهایی برای ارتباط صمیمی و موثر ارائه خواهیم کرد تا بتوانند ارتباط مفید و موثری با سالمند داشته باشند. پس از اعزام و عقد قرارداد کارشناسان ما ارتباط خود را با پرستار و کارفرما حفظ نموده و همواره پیگیر خواهند بود.

پرستاری از سالمند در منزل روزانه و یا شبانه‌روزی

پرستاری از سالمند در منزل، در دو تایم روزانه و شبانه‌روزی و همچنین در سه گروه پرستاری دسته بندی می‌گردند. سالمندانی که با فرزندان خود زندگی می‌کنند، فرزند در طول روز مشغول به کار بوده و نیاز مراقبت روزانه از سالمند دارند. در این گروه پرستار به صورت هشت ساعت در روز به منزل سالمند مراجعه نموده و کارهای شخصی‌شان را انجام می‌دهد.

گاهی سالمندان به دلیل تنهایی نیاز به همدم یا مراقب شبانه‌روزی دارند، در این صورت پرستار به صورت شبانه‌روزی در اختیارشان قرار می‌گیرد. در صورت استخدام پرستار به صورت روزانه یک روز در هفته با توافق طرفین و در صورت نیاز به پرستار شبانه روزی، ۲۴ ساعت در هفته مرخصی دارند. پرستار خانم و یا  پرستار آقا با توجه به شرایط سالمند معرفی می‌گردد.

پرستاری از سالمندان سالم و سر پاپرستاری از سالمندان سالم و سر پا

در صورتیکه سالمند بتواند کارهای شخصی خود را انجام دهد و از سلامت جسمانی برخوردار باشد نیاز به یک نفر همدم دارد که امور منزل را برای او انجام دهد. از وظایف دیگر پرستار سالمند پختن غذا، همراهی با سالمند برای خرید، رفتن به گردش و مهمانی و پذیرایی از مهمان‌های سالمند می‌باشد.

در صورت نیاز، همراهی به مطب دکتر و رفتن به آزمایشگاه نیز از وظایف پرستار سالمند است. همچنین خرید لوازم و مایحتاج منزل در صورت درخواست کارفرما می‌تواند از وظایف پرستار سالمند باشد.

پرستاری از سالمندان با آسیب‌های جسمانی(نیمه تحرک)

سالمندانی که آسیب جسمانی کمتری دارند، افرادی هستند که در راه رفتن و انجام دادن امورپرستاری از سالمندان با آسیب‌های جسمانی شخصی خود مشکل دارند. پرستاری که برای این سالمندان اعزام می‌گردد باید به غیر از امور منزل و همراهی سالمند در امور شخصی سالم نیز مداخله نماید. در مداخلاتی که پرستار سالمند انجام می دهد، چک کردن وضعیت جسمانی و ارتباط موثر با سالمند اهمیت ویژه‌ای دارد. سالمندانی که در انجام امور شخصی خود به زحمت افتاده‌اند غالبا دچار افسردگی و بی‌حوصلگی هستند.

پرستار سالمند باید محیط خانه را گرم و صمیمی و به دور از تنش نگه دارد. پرستار سالمند، آموزش‌های لازم برای ارتباط موثر را فرا گرفته و تجربه کافی را در زمینه مراقبت از سالمند را دارند. از وظایف دیگر پرستار سالمند کمک به اجابت مزاج، نظافت شخصی سالمندان و همچنین استحمام می‌باشد.

سالمندان تخت گرا

گاهی سالمندان به دلیل آسیب های جسمی سنگینی که داشته‌اند، از قبیل سکته مغزی، شکستگی لگن، فلج اندام و آسیب‌های دیگر توان تحرک را ندارند. پرستاری که اعزام می‌شود باید مسلط به روش تغذیه سالمند، تغییر پوزیشن، گرفتن فشار خون، شناخت دارویی و همچنین ماساژ و مداخلات فوریتی باشد. خدمات پرستاری و بالینی به سالمندان تخت گرا در بستر ارایه می‌گردد.

پرستار باید در این شرایط با پزشک و بستگان بیمار در ارتباط باشد. در چنین شرایطی بیمار به غیر از شرایط بد جسمانی دچار افسردگی شده و سلامت روانی او به خطر می‌افتد. در صورتی که سالمند کاملاً هوشیار باشد پرستار باید شرایط محیط خانه را به محیطی سرشار از نشاط و شادی تبدیل سازد و زمینه‌های بروز افسردگی را کاهش دهد.

روش‌های صحیح ارتباط موثر پرستار با سالمند

در ادامه به چند مورد از روش‌های ارتباط موثر پرستار با سالمند اشاره خواهیم کرد. در مقالات بعدی به تفسیر هر کدام از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

 •  مهارت‌های ترمیم فاصله بین فردی
 • موانع ارتباط و برطرف کردن موانع ارتباطی
 • مهارت‌های گوش کردن و اهمیت آن
 •  حالات درگیر بودن، تحرک جسمانی مناسب و تماس چشمی
 • مهارت‌های گوش کردن انعکاسی
 •  ویژگی‌های ارتباط موثر
 •  تفسیر زبان بدن
 •  رفتارهای غیر کلامی، زبان احساسات
 •  آگاهی از احساسات و واکنش‌های جسمانی
 •  پاسخ از طریق لمس
 •  همدلی صوتی
 • راه‌حل مناسب برای مشارکت در حل مشکل ارتباطی
 •  ارتباط اثربخش و مراحل بهبود ارتباط

پیشنهاد تماس با موسسات پرستاری

برای گرفتن خدمات پرستاری در منزل برای مراقبت از سالمندان یا افرادی که نیاز به مراقبت ویژه دارند، می‌توانید به موسسات پرستاری معتبر مراجعه کنید. این موسسات معمولاً ارائه دهنده خدمات پرستاری متخصص و حرفه‌ای هستند و می‌توانند به شما در انتخاب پرستار مناسب برای نیازهای خاص شما کمک کنند.

بهتر است قبل از انتخاب موسسه پرستاری، مطالعه و تحقیق کافی در مورد اعتبار و تجربه آنها داشته باشید. همچنین می‌توانید نظرات و تجربیات دیگران را نیز بررسی کنید.

نکات مهم در گرفتن پرستار سالمند در منزل

تجربه و تخصص: اطمینان حاصل شود که پرستاران موسسه دارای تجربه و تخصص لازم برای مراقبت از نیازهای خاص شما هستند.

مهارت‌ها و صلاحیت‌ها: اطمینان حاصل شود که پرستاران دارای مهارت‌ها و صلاحیت‌های لازم برای ارائه مراقبت‌های پزشکی و پرستاری هستند.

قیمت: قیمت خدمات پرستاری و شرایط پرداخت را قبل از انتخاب موسسه بررسی کنید.

ارتباط و تعامل: ارتباط و تعامل موثر با پرستاران بسیار مهم است. اطمینان حاصل شود که پرستاران قابل اعتماد و دوستانه هستند.

با انتخاب یک موسسه پرستاری معتبر و مراقبت‌های لازم، می‌توانید بهترین خدمات پرستاری را برای عزیزان خود فراهم کنید.

نویسنده:کارشناس ارشد مشاوره

شهبازی

1 دیدگاه

 1. مهدی سلگی گفت:

  بسیار عالی، ممنون از مقالات تان. خیلی استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *