انسان و شادی

انسان و شادی

همانطور که در دو پست قبلی اشاره کردم؛ انسان‌ها همواره به دنبال برطرف کردن موانع شادی، یعنی رفع هیجانات منفی حاصل از مسائل و مشکلات ناگزیر و بدیهی زندگی هستند، تا شاد و راضی زندگی کنند.

آیا شادی دایمی وجود دارد؟

آیا شادی دایمی وجود دارد؟

 و لابد خودتان هم حدس می‌زنید که این امر غیر ممکن هست و طبیعتا مشکلات بشر تا زمانی‌که نفس می‌کشد پایدار خواهد بود. در طول زمان فقَط نوع و شکل مشکلات تغییر خواهند کرد پس این تناقض چطور رفع می‌شود؟ همگی با انواع مشکلات دست به گریبان هستیم، ولی هر روز با وجود همین مشکلات لحظاتی هم عاطفه‌ی مثبت و شادی را هم تجربه می‌کنیم.

 طبیعت انسان

طبیعت انسان همواره در حال برقراری توازن بین حالت تنش و عدم تنش هست و این تعادل جویی تا آخر عمر انسان در جریان خواهد بود. شادی و خوشحالی در صورتی پایدار خواهند بود که ما با وجود، سختی‌ها و مشکلات معناهایی در زندگی‌‍مان داشته باشیم. علایق و خواسته‌هایمان را بشناسیم و در محدوده‌ی امکاناتمان برنامه‌ریزی و اقدام کتیم.

روبرو شدن با واقعیت‌های زندگی

دردهای زندگی را به عنوان واقعیت‌های انکار ناپذیر ببینیم و حدالامکان از آنها روی برنگردانیم و فرار نکنیم. دردهایی که حاضریم بخاطر اهداف و ارزش‌هایمان تحمل کنیم را بهتر بشناسیم و در این راستا متعهد بمانیم. اگر دچار وضعیتی هستیم که مدام مشکلات از هر طرف ما را احاطه کرده است. همچنین اگر مشکلاتی داریم که تکلیف‌مان با آنها روشن نیست و نمی دانیم چطور آنها را حل کنیم. و یا آیا اصلا راه‌حلی دارند، که قابل حل باشند؟

 اگر در پذیرفتن مشکلات، ناتوان هستیم برای برطرف کردن این وضعیت‌ها کمک‌های تخصصی نیاز داریم تا بتوانیم به یک دیدگاه روشن‌تر برسیم. روان‌شناسی و مشاوره می‌تواند آگاهی افراد را نسبت به خودشان زیاد کند، در مشاوره می‌توانیم ارزش‌های واقعی خود را بشناسیم، عزت نفس را بالا برده و به خودشکوفایی برسیم.

نتیجه

 در نهایت باید بپذیریم که زندگی پر از چالش، محدودیت‌ها و عدم قطعیت است. باید قبول کنیم هیچ وضعیت ایده‌آلی برای دسترسی به شادی یا لذت مطلق وجود ندارد. روش برخورد ما با شرایط چالش برانگیز زندگی، می‌تواند شادی و رضایت نسبتا پایدارتر را در طول عمرمان پیش بینی کند.

خدمات مشاوره و روانشناسی

مرکز نیکو حامیان؛ با همکاری اساتید برجسته دانشگاه، روانشناسان متبحر می‌تواند در زمینه مشاوره و درمان به شما عزیزان یاری رسانده تا زندگی جدید و شادی را تجربه نمایید.

مهرانگیز تاشک
مدرس دانشگاه و روان ‌درمانگر
@tashak_psychology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *