چند آزمایش ساده چکاپ بدن

چکاپ کامل بدن

علائم و نشانه‌هایی در علم پزشکی وجود دارد که متاسفانه ظهور آن در مراحل آخر بیماری بروز می‌کند. علائم و نشانه‌های بیماری زمانی ظاهر می‌شود که فرصت درمان بیماری وجود ندارد. 

تشخیص به موقع علائم بیماری با چند چکاپ ساده بدن

تشخیص به موقع علائم بیماری با چند چکاپ ساده بدن

اگر علائم و نشانه‌های این بیماری به موقع و در زمان مناسب تشخیص داده و درمان شود، احتمال بهبود بیمار بیشتر می‌گردد. تشخیص به موقع افزایش چربی‌های اشباح شده و کنترل کردن آن موجب عدم گرفتگی عروق و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. همچنین جهت جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی کودک، تشخیص به موقع کم کاری غده تیروئید در نوزادان و درمان آن بسیار مهم می‌باشد. برای تشخیص زودرس و درمان بیماری، 10 چکاپ ساده پزشکی را معرفی می‌نمایم.

بدن خودتان را ببینید

هر سه یا چهار ماه خودتان شخصا یا همراه یکی از اعضای خانواده نگاهی به پوست دست، پوست سر، نوک انگشتان، اطراف ریشه ناخن و زیر بغل خود بی‌اندازید. علائم و نشانه‌هایی مبنی بر تغییر شکل یا رنگ در خال‌ها یا روی پوست و یا ظهور لکه های قرمز از علائم و نشانه‌هایی است که لازم می‌باشد به پزشک مراجعه نمایید.  

علائم خستگی را جدی بگیرید

اگر صبح‌ها به راحتی نمی‌توانید از خواب بیدار شوید و یا بعدازظهر ها معمولا احساس خستگی مفرط می‌نمایید و نیاز به چرت زدن دارید. اگر بدن شما در طول روز دچار کسلی و کرختی می‌باشد. در این شرایط توصیه میکنم شب‌ها 8 ساعت کامل استراحت نمایید و بخوابید. سعی کنید دیر وقت به رختخواب نروید، محل خواب باید با سکوت کامل و بدون هیچ‌گونه سروصدای اضافی و یا نوری که به چشم‌ها برخورد نماید باشد. چند ساعت قبل از خواب غذا میل نمایید و وعده غذایی زیاد نباشد. در صورتی‌که موارد فوق را انجام دادید و مشکل برطرف نگردید حتما به پزشک مراجعه نمایید.  

از سن 50 سالگی به بعد هر سال یک مرتبه قد خود را اندازه بگیرید

چکاپ خانم‌ها بعد از 50 سالگی

پیشنهاد می‌شود بعد از سن 50 سالگی علی‌الخصوص خانم‌ها هر سال یک بار قد خود را اندازه‌گیری نمایند. انجام این کار به ویژه برای خانم‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های ماهیچه‌ای، اسکلتی مثل پوکی استخوان توصیه می‌شود. کوتاه شدن قد می‌تواند، نشانه کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها باشد. پس از اندازه گیری قد و مقایسه آن با سال‌های قبل در صورت کوتاه شدن قد، به پزشک مراجعه نمایید تا آزمایش‌های تراکم استخوان را برای شما تجویز نماید.

رنگ ادرار خود را همواره بررسی کنید

 زمانی که رنگ ادرارتان روشن باشد نشان دهنده سلامت کامل شماست، اما اگر در رنگ ادرار تغیراتی مشاهده کردید، می‌تواند نشان دهنده علائم بیماری باشد. اگر رنگ ادرار تیره و بدبو باشد نشان دهنده کمبود آب بدن می‌باشد و به احتمال زیاد به مقدار کافی آب نمی‌نوشید. اگر به مقدار کافی آب مصرف کردید و همچنان رنگ ادرار شما تیره و بد بو می‌باشد حتما به پزشک مراجعه نمایید. ضمنا اگر رنگ ادرار شما زرد روشن می‌باشد، احتمالا به دلیل مصرف ویتامین ب موجود در مکمل غذایی یا مولتی ویتامین‌ها است.

چک کردن نبض پس از ورزشچک کردن نبض پس از ورزش

 حسب آخرین تحقیقاتی که در مجله پزشکی انجمن امریکا به چاپ رسیده، احتمال بروز سکته قلبی در زنانی که پس از ورزش کردذن ضربان نبض آنان پایین تر از حد معمول است 2 برابر کمتر از سایر زنان می‌باشد. پیشنهاد می‌شود حتما یک تست ورزش بدهید.

برای تست ورزش ابتدا 20 دقیقه پیاده‌روی تند نمایید یا بدوید سپس بعد از ایستادن به مدت 15 ثانیه تعداد نبض خود را بشمارید، عدد به دست آمده را در 4 ضرب نمایید تا تعداد ضربان شما در یک دقیقه مشخص شود. پس از انجام آزمایش 2 دقیقه صبر نموده و مجدد شمارش نبض خود را در 15 ثانیه داشته باشید و بعد از به دست آمدن عدد، در 4 ضرب نمایید و این عدد را نیز یادداشت نمایید. عدد به دست آمده در اولین آزمایش را از عدد دومین آزمایش کسر نمایید، اگر کمتر از 55 بود به پزشک مراجعه نمایید.

 

در صورت ابتلا به دیابت حواس‌تان با پاهایتان باشد

دیابت یک نوع بیماری متابولیکی و مزمن است که نشانهٔ آن قند خون بالاتر از ۱۲۰(میلی‌گرم در دسی لیتر) در یک برههٔ طولانیست. این بیماری سه نوع اصلی نوع ۱، نوع ۲ و بارداری دارد. هورمون انسولین و گلوکاگون تنظیم کنندگان قند خون می‌باشند، نقش گلوکاگون بالا بردن قند خون و نقش انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است.

 غالبا پای افراد مبتلا به دیابت معمولاً دچار خشکی، پوسته پوسته شدن، زخم و عفونت می‌شود. از آنجا که احساس در این افراد کمتر می باشد لازم است بیشتر مراقب پاهای خود باشند و هر روز پاهای خود را چک کنند و یا نگاه کنند.

 

فشار خون خود را مرتب چک کنیدچک کردن مرتب فشار خون

فشار خون بالا یا پرفشاری خون زمانی روی می‌دهد که فشار خون تا سطح خطرناکی افزایش یابد. اندازه‌گیری فشار خون در واقع میزان خون عبوری از رگ‌های خونی و میزان مقاومت رگ‌ها در برابر خون در حین ضربان قلب را محاسبه می‌کند.  شریان‌های باریک مقاومت را افزایش می‌دهند. هرچه شریان‌ها باریک‌تر باشد، فشار خون بیشتر می‌شود. افزایش فشار در طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی از جمله بیماری‌های قلبی شود.

پیشنهاد می کنم از سن ۱۸ سالگی به کمک دستگاه‌های سنجش فشار خون خانگی فشار خون خود را اندازه‌گیری نمایید. اندازه‌گیری فشار خون باعث می‌شود به سرعت متوجه افزایش فشار خون خود شوید و به پزشک مراجعه نمایید.

چکاپ کامل قلب را انجام دهید

در صورتی قلب و عروق سالم خواهید داشت که از آن مراقبت کنید. وقتی که گمان می‌کنید امکان احتمال سکته قلبی در شما وجود دارد و در شرایط خطر هستید به پزشک مراجعه نمایید. مثلاً اگر مبتلا به چاقی هستید، ورزش نمی‌کنید، سیگار می‌کشید، کلسترول خون‌تان بالاست، فشار خون بالا دارید یا مبتلا به دیابت هستید به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط از پزشک بخواهید یک چکاپ کامل قلب، آزمایش خون، نوار قلب، اندازه گیری فشار خون و در صورت لزوم تست ورزش و غیره برای شما تجویز نماید.

پس از شانه کردن موها به شانه نگاه کنید

همه‌ی ما در هر شبانه روز به طور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای سرمان را از دست می‌دهیم. در حالت طبیعی وقتی موی سر ریزش پیدا می‌کند، موی جدید در سر جای آن را پر می‌کند. در صورتی‌که پس از ریزش موی سر موی جدید جای آن را پر نکند فرد دچار ریزش مو شده است.وقتی مشاهده کردید ریزش موی سرتان بیشتر از حل معمول است به پزشک مراجعه نمایید. در این شرایط از پزشک بخواهید آزمایش خون را تجویز نماید. کمبود آهن می‌تواند یکی از علائم ریزش مو باشد، همچنین کم‌کاری تیروئید هم از جمله علائم دیگر ریزش مو است.

healthy lifestyle

رعایت سبک زندگی سالم

برای داشتن زندگی سالم، بطور منظم ورزش کنید. از مصرف غذاهای چرب و شیرین بپرهیزید. سعی کنید غذاهای سالم حاوی چربی غیراشباع و امگا 3 میل کنید. بیشتر آب بنوشید. از رژیم‌های سنگین و فشرده دوری کنید؛ و کارهای جدید و جالبی که مورد علاقه‌تان است را تجربه کنید. همچنین از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید و حتما خواب و استراحت کافی داشته باشید. شاد بودن و لبخند زدن، و کاهش استرس و اضطراب نیز به شما کمک می‌کند که زندگی سالم‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید. 

برای سالم زندگی کردن قرار نیست که زندگی عادی خود را رها کنید، سبزیجات بخورید و ساعت‌های طولانی مدیتیشن انجام دهید. بلکه صرفاً با چند تغییر کوچک می‌توان سبک زندگی سالمی داشت. تغییرات کوچکی که نتایج بزرگی در زندگی‌تان به وجود می‌آورند. سلامت جسمی‌تان را افزایش می‌دهند؛ و موجب آرامش و خرسندی ذهن و روان می‌گردند. این تغییرات کوچک در نهایت می‌توانند مسیر زندگی شما را تغییر دهند.

 میوه و سبزیجات تازه بخورید و اندازه و مرتب ورزش کنید و استراحت را از یاد نبرید. تغذیه درست و استراحت کافی و اکسیژن رسانی کافی به بدن 3 کلید طول عمر است. 

شرکت پرستاری از سالمند در منزل

شرکت خدمات پرستاری از سالمند نیکو حامیان با 12 سال تجربه در زمینه خدمات توان‌بخشی و پرستاری از سالمند در منزل خدمات زیر را با پرسنلی با تجربه ارائه می‌دهد.

خدمات مراقبت از سالمند در منزل تهران

پرستاری از سالمند و بیمار در منزل شبانه‌روزی

مشاوره و روانشناسی

خدمات مددکاری فردی، گروهی و جامعه‌ای

اعزام پرستار در منزل چهت سرم تراپی و تزریقات

پرستاری از کودک در منزل

خدمات توانبخشی

فیزیوتراپی در منزل

کاردرمانی و گفتار درمانی 

نویسنده: کارشناس ارشد مشاوره شهبازی

m-sh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *